Nie od dziś wiemy, że warto się uczyć od naszych zachodnich sąsiadów. Wiedzą o tym również Zieloni Liderzy. W pierwszej edycji programu aż cztery zespoły ze ścieżki wodnej pojechały do Berlina. W 2022 roku zespół z Piasecznej Górki wybrał się trochę dalej, bo do Hamburga.
Zieloni Liderzy zwiedzili ekoosiedle Jenfelder Au, które realizuje założenia miejskiego planu Hamburg Water Cycle. Plan zakłada powstawanie budynków neutralnych klimatycznie ze zrównoważoną gospodarką wodną:
Zieloni Liderzy odwiedzili też plac zabaw Biberland w dzielnicy Neugraben-Fischbek. Ten niecodzienny, bo deszczowy, plac zabaw łączy funkcję retencjonowania wód opadowych z edukacją najmłodszych o zasobach wodnych. Kanały zasilające plac są wyposażone w filtry, dzięki czemu nie wypełnia się on zanieczyszczoną wodą. Gromadzona na placu woda jest następnie stopniowo odprowadzana do gruntu, dzięki czemu odciąża się kanalizację deszczową.
Ciekawa jest geneza powstania placu. W latach 1997 i 2002 położona obok zbiornika szkoła uległa podtopieniu z powodu ulewnych deszczy. Po drugim zalaniu sprawa trafiła do sądu, skutkiem czego w 2004 r. zbiornik został powiększony, ale w 2009 r. sąd rejonowy w Hamburgu zdecydował, że wymiary zbiornika wciąż są niewystarczające. Aby przechwycić nadmiar wody zdecydowano się zbudować kompleksowy wodny plac zabaw o powierzchni 2 tys. m2. Rozwiązanie zdało egzamin, gdy 9 lipca 2014 r. w ciągu 70 minut na obszar zlewni spadło 51,4 mm deszczu, czyli dużo więcej niż w roku 2002, a szkoła nie została podtopiona. Więcej o placu zabaw można przeczytać tu.
Ostatni przystanek – Autostrada A7. Mimo że przebiega przez miasto, nie burzy spokoju mieszkańców. Długie jej odcinki są przykryte dachem, nakładką, a na niej: drogi, ścieżki pieszo-rowerowe, nasadzenia zieleni. W planach jest również obszerna łąka, osiedle domków kontenerowych i plac miejski z kawiarnią.