Siłą programu jest zróżnicowanie uczestników i uczestniczek. Sprawdź, gdzie działają, kim są, a przede wszystkim co robią Zieloni Liderzy. Możesz też filtrować zespoły wybierając jedną ze ścieżek programu:
Anna Buchta – naczelniczka Wydziału Inżynierii Środowiska, geolożka powiatowa
Alicja Grünberg-Wójcik – kierowniczka Referatu Ochrony Powietrza i Klimatu
Marek Płoneczka – lokalny przedsiębiorca budowlany
Aleksandra Wójcik – pracowniczka urzędu miasta
Żory to śląskie miasto, które dotąd nie korzystało z rozwiązań małej retencji, a wysoki poziom zabetonowania, mało przestrzeni przepuszczalnych i nie dość rozwinięty system kanalizacji burzowej powodują okresowe i lokalne podtopienia. Problem dotyczy zwłaszcza nowych części miasta. Uczestniczki przyszły do programu z projektem ponownego napełnienia wodą rowów oraz stawu w starym rewitalizowanym parku, co ma zwiększyć bioróżnorodność i atrakcyjność terenu dla mieszkańców.
Po konsultacjach ze specjalistami uczestniczki zrezygnowały z pierwotnego pomysłu zasilenia starego systemu melioracyjnego parku wodą z pobliskiej rzeki – Rudej. Rzeka ma zbyt wąskie koryto i niesie zbyt mało wody, a taka ingerencja mogłaby wpłynąć na nią niekorzystnie. Zespół postanowił więc wykorzystać pomysł przywrócenia wody w parku do stworzenia wzorcowego przykładu z zakresu BZI i spożytkować do tego celu wodę opadową. Udział w programie „Zielony Lider” przekonał zespół, że zmiany warto zaczynać od siebie, dając dobry przykład mieszkańcom. Zespół do realizacji projektu chce włączyć więc elementy edukacyjne skierowane nie tylko do mieszkańców, ale też do osób prowadzących inwestycje. Jednym z pomysłów jest utworzenie ścieżki edukacyjnej wokół sieci wodnej parku. Opracował też szczegółowy plan działań na najbliższy czas. Niektóre z zadań, np. inwentaryzacja systemu wodnego kanałów i analiza zlewni parku zostały już przeprowadzone. Zespół zamierza szukać środków zewnętrznych na wykonanie projektu.
Zespół skorzystał ze środków na doradztwo zapewnionych w programie „Zielony Lider” i zamówił analizę zlewni oraz inwentaryzację systemu wodnego parku, które są podstawą do dalszych działań projektowych.
Takie podejście proekologiczne to zawsze miałam, tylko czasem jest ciężko, żeby się nie poddać, jak się okazuje, że tu się nie dostanie pieniędzy, tu coś. Jak myśmy się spotykali razem, ta energia od prowadzących, od innych uczestników i człowiek się podbudowuje, że to ma sens, że damy radę i to było bardzo ważne.
Aleksandra Wójcik
Patrycja Cierzniak – pracowniczka urzędu miasta
Joanna Krause-Szałaj – pracowniczka urzędu miasta
Elżbieta Witczak – pracowniczka urzędu miasta
Zespół Wydziału Ochrony Środowiska w urzędzie miasta w Koninie
Wchodząc do programu zespół stawiał sobie ogólny cel poprawy jakości powietrza w mieście. Nie miał konkretnego planu, jak ten cel zrealizować w praktyce. Członkinie zespołu zwracały uwagę, że po eskalacji wojny w Ukrainie w 2022 roku, przy rosnących cenach energii zarówno mieszkańcy miasta, jak i one osobiście, nie byli pewni, w jakiego rodzaju źródła ciepła warto inwestować. Nie były nawet przekonane, że ich projekt będzie dotyczył wymiany źródeł energii – rozważały m.in. działania w obszarze transportu.
Diagnoza przeprowadzona w ramach programu pokazała, że działania miasta w zakresie wymiany źródeł ogrzewania na niskoemisyjne były nieskuteczne. Do wymiany pozostało ok. 3000 pozaklasowych pieców, a od 2016 r., odkąd urząd miasta zaczął promować rządowe dotacje, skorzystało z nich zaledwie 300 gospodarstw domowych. Zespół opracował plan działań w oparciu o zabiegi sprawdzone w innych gminach. Były to m.in. bezpośrednia komunikacja i wizyty u mieszkańców, przygotowanie przystępnego filmu o tym, jak pozyskać i rozliczyć dotację, a także włączenie w działania inne lokalne instytucje: szkoły, straż miejską, czy ośrodek pomocy społecznej. Uczestniczki podkreślają, że od czasu udziału w Programie sposób funkcjonowania ich zespołu oraz zakres ich obowiązków znacznie się zmieniły. Uczestniczki więcej czasu spędzają poza biurem na rozmowach z mieszkańcami wykorzystując nabyte w programie kompetencje komunikacyjne.
Dzięki finansowaniu i wsparciu od Fundacji Sendzimira, zespołowi udało się zrealizować film informujący o możliwości pozyskania dofinansowania na wymianę pieców na paliwo stałe. Film jest opublikowany na stronach oraz mediach społecznościowych urzędu miasta.
Myślimy, że bez Zielonego Lidera jest bardziej urzędowo i papierologicznie. Zielony Lider otwiera oczy na świat, poza nasze biurko. Bo dużo jest takich urzędników, którzy po prostu przeglądają wszystko z przepisami i tak dalej. Trzeba trochę pomyśleć perspektywicznie na potrzeby mieszkańców, ogólnie na to, co będzie później, a nie tylko załatwiać od-do. (…) I wydaje nam się, że wtedy jest (…) większa motywacja do pracy.
Zespół Wydziału Ochrony Środowiska w urzędzie miasta w Koninie
Joanna Salbura – dyrektorka Wydziału Pozyskiwania Funduszy
Magdalena Zychowicz – dyrektorka Wydziału Komunalnej Obsługi Miasta
Miasto Nowy Sącz ma problem z osiągnięciem właściwych poziomów segregacji odpadów. Dotyczy to szczególnie osiedli wielorodzinnych, w których mieszka blisko połowa mieszkańców. Ponad 60% odpadów w Nowym Sączu trafia do frakcji zmieszanej. To zdecydowanie za dużo. Miasto od dawna stara się zmieniać nawyki mieszkańców przez różnego typu akcje promocyjne i kampanie, jednak nie przekłada się to na statystyki. Rosną zarówno ilość śmieci wytwarzana corocznie, jak i koszty ich zagospodarowania.
Udział w projekcie pozwolił uporządkować plan komunikacji i działań skierowanych do mieszkańców. Udało się przede wszystkim zidentyfikować kluczową grupę, z którą do tej pory nie współpracowano. To zarządcy i administratorzy osiedli oraz członkowie zarządów wspólnot mieszkaniowych. Zespół zaplanował cykl spotkań z zarządami, a także druk materiałów do dystrybucji wśród mieszkańców. Niebawem także wspólnoty mogą odczuć skutki dodatkowych opłat za zarządzanie odpadami, dlatego dobra współpraca z miastem jest w ich najlepszym interesie. Pod wpływem programu, a przede wszystkim wymiany doświadczeń z innymi uczestnikami urząd miasta zdecydował się na zakup systemu do komunikacji z mieszkańcami w sprawach odbioru odpadów, poprawnej segregacji i obsługi PSZOK. Miasto wzmocniło też działania promocyjne skierowane do mieszkańców, m.in. wywieszając informacje o segregacji odpadów na wszystkich 230 wiatach śmietnikowych. Za najważniejszy efekt programu uczestniczki uważają zmianę w podejściu do kontaktu z mieszkańcami na mniej urzędnicze, a bardziej partnerskie.
Zespół nawiązał kontakt ze specjalistką ds. pozyskiwania funduszy z woj. małopolskiego. Relacja ta służy przede wszystkim zdobywaniu informacji na temat dostępnych w regionie funduszy oraz konkursów, które mogłyby pasować do potrzeb i możliwości Nowego Sącza, a także wyjaśnianiu ewentualnych wątpliwości, dotyczących zasad lub wymogów danego konkursu.
To, czego się nauczyłam, to sposoby komunikacji (…), że jak ktoś do nas przychodzi z problemem, to trzeba mu po prostu spokojnie wyjaśnić, co ma zrobić, a nie (…) atakować. Bo nie wszystkie uwagi są przeciwko mnie, tylko one są dla mnie. Trzeba po prostu zacząć słuchać, z czym ci mieszkańcy się mierzą, i czego się obawiają.
Joanna Salbura
Tomasz Andrukiewicz – prezydent
Aneta Hołownia – kierowniczka Referatu Ochrony Środowiska i Energii
Cezary Winkler – naczelnik Wydziału Mienia Komunalnego
Zespół przyszedł do programu, aby przygotować się do stworzenia Miejskiego Planu Adaptacji do Zmian Klimatu (MPS), w którym miasto chciało określić cele i kierunki działań w zakresie gospodarki przestrzennej, zarządzania zielenią, ochrony powietrza i gospodarki wodnej w mieście. Dodatkową motywacją była potrzeba poznania dobrych praktyk w tych obszarach.
W efekcie udziału w programie:
Dodatkowo, w oparciu o wiedzę pozyskaną w czasie programu, miasto na bieżąco wprowadza dobre praktyki związane z dbaniem o zieleń; prowadzone są kampanie edukacyjne (w tym dotyczące utrzymania zieleni, segregacji odpadów i utylizacji elektrośmieci); w przestrzeni miasta pojawiły się zielone miejsca parkingowe; pozyskano środki na termomodernizację budynków publicznych i przebudowę oświetlenia ulicznego, przyspieszono zakup autobusów elektrycznych.
My też dostrzegamy zmiany w klimacie, które mają negatywny wpływ na wszystkich. I chcieliśmy (…) czegoś się dowiedzieć na temat zmian klimatu. (…) wiedzieliśmy, że chcemy konkretów, ale chcieliśmy więcej informacji, wiedzy na temat zmian klimatu. Wsparcia ekspertów. No ale przede wszystkim zobaczyć jak [działają] w innych częściach Polski, (…), czerpać z dobrych praktyk, bo nie ukrywam, że dobre praktyki oprócz wsparcia eksperckiego są bardzo ważnym elementem uczenia się.
Tomasz Andrukiewicz
Marzena Dyc-Rewers – dyrektorka Wydziału Ochrony Środowiska
Kinga Kokoszyńska-Tekień – zastępczyni dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska
W Gnieźnie zaobserwowano niewystępujący dotąd problem nieprawidłowej segregacji odpadów w zabudowie wielolokalowej, co obciążało finansowo miasto. Zespół mierzył się z wyzwaniem, w jaki sposób skłonić mieszkańców do lepszego segregowania odpadów bez stosowania radykalnych kroków, takich jak nakładanie wyższych opłat za wywóz śmieci.
W wyniku programu wdrożono wiele rozwiązań, mających zmotywować mieszkańców do poprawnej segregacji.
Zostały podjęte działania wewnątrz urzędu miasta, prowadzące do zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko:
Z perspektywy zespołu ważnym efektem udziału w programie był rozwój umiejętności komunikacyjnych, wykorzystywanych w relacjach z klientami urzędu.
W ramach doradztwa zespół uczestniczył w IV Samorządowym Forum Gospodarki Odpadami.
Ten program był taką większą motywacją do działania. Nie mogliśmy się doczekać tych spotkań. Każdy się cieszył na wyjazd, spotkanie i porozmawianie z tym drugim zespołem, co wdrożyliście, co tam u was słychać — takie międzyludzkie też kontakty miały pozytywne znaczenie. Nasza praca urzędnicza taka zza biurka jest niekiedy monotonna. Przepisy, decyzje, stosowanie przepisów i aktualizacje uchwał. A tutaj była przestrzeń do rozwoju osobistego. To na pewno było dla nas bardzo dobre doświadczenie.
Marzena Dyc-Rewers
Katarzyna Fornal-Urbańczyk – pracowniczka w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska
Agnieszka Klimczuk – radna, prezeska zarządu Stowarzyszenia Lokalnie i Globalnie
Łukasz Machałek – pracownik Wydziału Gospodarki Komunalnej
Zamość mierzy się z problemem lokalnych podtopień, występujących po nawalnych opadach. Szczególnie uciążliwe jest to na osiedlach mieszkaniowych ulokowanych wokół starego miasta. Oczekiwaniem członków zespołu było wypracowanie wzorcowego rozwiązania, w ramach którego powstanie przestrzeń o właściwościach retencyjnych, atrakcyjna dla społeczności lokalnej.
Dzięki zaangażowaniu w program urzędniczki odpowiedzialnej za zrównoważone inwestycje, specjalisty od rozwiązań sanitarnych, który zyskał nową wiedzę i spojrzenie na rozwiązania w tym obszarze, oraz aktywnej radnej, potrafiącej przekonać do przyjętych rozwiązań mieszkanki i mieszkańców:
Członkowie zespołu angażują się w działania edukacyjne, konsultują projekty miejskie i prywatne. Liderce zespołu udało się wprowadzić do urzędu proekologiczne nawyki (współzawodnictwo z miastem partnerskim z Niemiec w dojazdach na rowerze, w efekcie którego 15% urzędników korzysta z tego środka transportu; beczkowóz z kranówką na imprezach miejskich itp.)
W ramach doradztwa przewidzianego w programie zespół:
We wrześniu 2021 roku zespół z Zamościa, wraz z trzema innymi zespołami ze ścieżki BZI, odwiedził Berlin. O tym, czym się tam zainspirowali warto przeczytać w relacji z tej wizyty.
[Wydział Rozwoju Miasta] słyszał, że ja robię plac zabaw i przy zalewie zwolnił nam się teren. Najpierw miała być naturalna łąka, ale oni teraz mówią: Kasia, zróbmy tam naturalny plac zabaw, coś takiego, jak chcecie zrobić na Heweliusza. Czyli oddźwięk jest. Jak to się w ogóle zrealizuje, to jeszcze będzie większy.
Katarzyna Fornal-Urbańczyk
Posłuchaj, co o programie powiedziała Katarzyna: