16 i 17 września 2021 r. w Warszawie odbyło się spotkanie podsumowujące pilotażowy program szkoleniowo-doradczy „Zielony Lider”. Dowiedzieliśmy się, co w jego czasie udało się osiągnąć naszym Liderom i Liderkom, jakie doświadczenia są dla nich szczególnie ważne oraz jakie działania prośrodowiskowe planują w bliższej i dalszej przyszłości. Po kilkumiesięcznej pracy online możliwość spotkania się na żywo dała nam wiele radości!
Od marca 2021 r. pracowaliśmy z 14 zespołami z małych miejscowości z całej Polski nad lokalnymi inicjatywami, zmierzającymi do wprowadzenia realnych zmian, w jednym z trzech obszarów tematycznych:
Każdy z zespołów, pod okiem opiekuna(-ki) ścieżki oraz ekspertów, przeprowadził diagnozę wybranego problemu, a następnie wypracował plan działań, którego realizacja ma się przyczynić do rozwiązania tego wyzwania. Każdy zespół kierował się swoimi specyficznymi potrzebami, ale metody i rozwiązania przyjęte w projektach często się powtarzały, a zespoły wzajemnie się inspirowały.
Sesje poświęcone prezentacji projektów podzielone były zgodnie z zakresami tematycznymi. W ich pierwszej części zespoły krótko prezentowały zrealizowane i planowane działania. W drugiej części, w czasie rozmów przy stolikach mieliśmy możliwość zadać dodatkowe pytania oraz przedyskutować wybrane zagadnienia, a każda sesja kończyła się panelem ekspertów podsumowującym zaprezentowane projekty.
W trakcie sesji poświęconej zrównoważonej gospodarce odpadami swoje projekty prezentowały zespoły z Gorajca, Klembowa, Leśnej, Ustronia Morskiego, Ustrzyków Dolnych.
Każda z grup choć na pozór zajmuje się tym samym obszarem tematycznym, określiła inny cel swoich działań.
W Gorajcu, wyzwaniem jest zmniejszenie ilości pozostawianych przez festiwalowiczów i festiwalowiczki odpadów. Dzięki przemyślanej organizacji, już w tym roku udało się aż o 70% zmniejszyć masę odpadów podczas Festiwalu Folkowisko!
W Klembowie – Wójt chce zachęcić mieszkańców i mieszkanki do selektywnej zbiórki odpadów, w tym do produkcji kompostu. Szukając inspiracji członkowie zespołu wybrali się do Wiednia, gdzie obserwowali funkcjonowanie kompostowni oraz spalarni śmieci.
W Leśnej zanim odpady trafią do recyklingu, są sumiennie przeglądane. Część z nich udaje się odzyskać i przekazać najbardziej potrzebującym (np. ubrania, sprzęt elektroniczny czy meble).
W Ustroniu Morskim zachodzi zmiana wewnętrzna – zespół przygotowuje się do audytu gospodarowania odpadami, który zostanie przeprowadzony z grupą mieszkańców, turystów oraz przedsiębiorców, a w jego efekcie zostaną wypracowane potencjalne propozycje zmian.
Ustrzyki Dolne, ponoszą ogromne koszty związane z transportem odpadów. Zespół, z Burmistrzem miejscowości na czele, przygotowuje się do partycypacyjnego procesu edukacyjnego, w efekcie którego chce zmienić lokalną gospodarkę odpadami. W czasie wizyty studyjnej poprzedzającej spotkanie, zespół odwiedził sortownię odpadów w Lahti – miejscowości, w której aż 99% odpadów poddawane jest recyklingowi!
W czasie panelu podsumowującego Ewa Chodkiewicz, opiekunka tematu gospodarowania odpadami, poprowadziła dyskusję z udziałem: Przemysława Radwana z Fundacji Szkoła Liderów, Katarzyny Wolszczak z Akademii Zero Waste oraz Agnieszki Mazur z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Zaproszeni goście dyskutowali, jak angażować mieszkańców w ochronę środowiska i mobilizować do ograniczania konsumpcji, a tym samym produkcji odpadów. Wszyscy paneliści byli pod ogromnym wrażeniem zaprezentowanych projektów i ich efektów, co wyrazili poprzez gratulacje i brawa dla zespołów prezentujących się w sesji.
W sesji dot. poprawy jakości powietrza i ograniczania emisji gazów cieplarnianych swoje projekty zaprezentowały zespoły z Drzewicy, Zakopanego, powiatu kłodzkiego oraz Ełku. Drzewica skoncentrowała swoje działania na wspieraniu mieszkańców w pozyskiwaniu dotacji na wymianę pieców na paliwa stałe, tzw. “kopciuchów”.
Zespół z Zakopanego, z racji geologicznych uwarunkowań, prowadzi kampanię zachęcającą do rezygnacji z “kopciuchów” oraz ogrzewania domów gazem, na rzecz korzystania z zasobów lokalnej geotermii oraz pracuje nad obniżeniem kosztów przejścia na to źródło ogrzewania.
Lokalna Grupa Działania Kłodzka Wstęga Sudetów dąży do zero emisyjności powiatu i inwentaryzuje problemy z podłączeniami indywidualnych gospodarstw domowych do OZE, tworząc mapę odłączeń. Równocześnie pracuje nad utworzeniem lokalnej spółdzielni energetycznej opierającej się na OZE.
Ełk do zagadnienia jakości powietrza podszedł w sposób najbardziej całościowy – konstruując odpowiednie zapisy w Miejskim Planie Adaptacji do zmian klimatu.
W panelu eksperckim podsumowującym sesję, poprowadzonym przez Ilonę Gosk z Fundacji Sendzimira uczestniczyli: Agnieszka Warso-Buchanan z Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, Marta Babicz z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Maciej Makulski z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Dyskusja toczyła się wokół roli edukacji i liderstwa w procesie zachęcania mieszkańców do wymiany źródeł ciepła na mniej emisyjne. Marta Babicz zapowiedziała środki wspierające społeczności lokalne w podnoszeniu efektywności energetycznej budynków, a tym samym ochrony powietrza, które mają być dostępne jeszcze w 2021 r. Członkowie zespołów obsypani zostali pochwałami za podejmowane działania.
Zespoły realizujące projekty skoncentrowane na tematyce błękitno-zielonej infrastruktury, szukały rozwiązań pomagających przeciwdziałać suszy i powodziom natychmiastowym.
Łomianki, Starogard Gdański, Świdwin oraz Zamość – to zespoły, które wspólnie szukały inspiracji dla swoich działań nie tylko w trakcie szkoleń i doradztwa, ale wybrały się w tym celu do Berlina. Wizyta studyjna utwierdziła nasze liderki i liderów, że rozwiązania oparte na przyrodzie mogą nie tylko rozwiązywać problemy, ale dobrze wpisywać się w tkankę miejską.
Plan na odtworzenie starego cieku wodnego przygotowuje zespół z Łomianek. Odtworzenie Strugi Dziekanowskiej to pomysł łączący działania przyrodnicze, edukacyjne oraz wzmacniające tożsamość miejsca. Intencją autorów projektu jest, aby zasilić Strugę wodą z pobliskiej oczyszczalni ścieków, co byłoby rozwiązaniem unikatowym w skali Europy, a być może i świata. Podobna sytuacja ma miejsce w Starogardzie, gdzie planowana jest renaturyzacja ukrytego obecnie pod ziemią cieku wodnego wraz z utworzeniem nowej przestrzeni do rekreacji.
W Świdwinie postawiono na multiplikację rozwiązań błękitno-zielonej infrastruktury. Dzięki stworzeniu pilotażowej realizacji ogrodu deszczowego, mieszkańcy i mieszkanki będą mieli okazję obserwować działanie takiego obiektu, a następnie przy wsparciu dotacji gminnej wdrożyć podobne założenia u siebie.
Problem z podtopieniami na jednym z zamojskich osiedli ma zostać rozwiązany dzięki inwestycjom bazującym na przyrodzie. Zespół projektantów pracuje nad wzorcową koncepcją zagospodarowania wód opadowych, która powielana będzie przy kolejnych inwestycjach.
Tomasz Bergier z Fundacji Sendzimira poprowadził dyskusję panelową z udziałem: Iwony Wagner z Uniwersytetu Łódzkiego, Łukasza Pawlika z Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie oraz Mirosława Czyżewskiego z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Paneliści dyskutowali, czy realizacja zaprezentowanych inicjatyw przyczyni się do rozwoju lokalnej społeczności, a szczególnie wzmocnienia aktywności obywatelskiej. Gratulowali autorom projektów i życzyli sił i wytrwałości w realizacji ambitnych zamierzeń.
Skuteczne wprowadzanie zmian w społeczności lokalnej nie jest możliwe bez modelowego działania organizacji i instytucji, które je inicjują. Dlatego w trakcie spotkania odbył uczestnicy i uczestniczki wzięli udział w angażującym warsztacie prowadzonym przez Katarzynę Wolszczak z Akademii Zero Waste. Dyskutowali wprowadzanie zmian prośrodowiskowych we własnych biurach i w czasie realizowanych przez siebie wydarzeń. Pojawiło się wiele ciekawych pomysłów! Nawet takie, które nie wymagają wysokich nakładów finansowych, a ich wdrożenie może przynieść widoczne efekty z dnia na dzień. Przykłady to: druk dwustronny, ponowne wykorzystanie papieru, zastąpienie koszy przy każdym biurku zbiorczymi pojemnikami na odpady, korzystanie z oświetlenia naturalnego zawsze wtedy, kiedy jest to możliwe, zachęcanie do car-sharingu.
Atmosfera zjazdu nie osłabła do samego końca, a dzięki wieczornej integracji zorganizowanej przez uczestników i uczestniczki Programu, nawiązane znajomości dodatkowo się umocniły.
Spotkanie zamknął niezwykle inspirujący wykład Jana Sendzimira, fundatora oraz członka Rady naszej Fundacji. Jan przybył do Polski, aby poznać Zielonych Liderów i Zielone Liderki oraz zainspirować ich do dalszego działania. Mówił o wytrwałości i konieczności podejmowania wspólnych wysiłków w obliczu zmiany klimatu. Przekonywał, że tylko poprzez konsekwentne, wspólne działania na rzecz ograniczenia emisji, jesteśmy w stanie powstrzymać nadchodzącą katastrofę. Jednocześnie wyraził wiarę w to, że razem jesteśmy w stanie tego dokonać.
Na zakończenie, kiedy robiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie, ktoś zaproponował: “Nie stójmy tak sztywno, zróbmy coś niezwykłego!” . Odpowiedziała mu fotografka, Agata Kubis: Niezwykłe rzeczy już robiliście przez ostatni rok. Teraz po prostu się uśmiechnijcie!
Spotkanie podsumowujące nie zakończyło działań w ramach Programu. Zespoły mają jeszcze możliwość skorzystania z indywidualnego doradztwa specjalistycznego, tak, by wypracowane przez nie projekty były gotowe do wdrożenia. Czekamy z niecierpliwością na uruchomienie finansowania w ramach Zielonego Ładu. Nie mamy wątpliwości, że pomysły i zaangażowanie naszych absolwentów na rzecz lokalnych społeczności zasługują na wsparcie.
W czasie spotkania Agnieszka Mazur z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności zapowiedziała kontynuację programu. Zachęcamy do śledzenia naszej strony, bo już wkrótce rozpoczniemy rekrutację do kolejnych edycji.