Nasz klimat się zmienia, a wraz z nim rośnie średnia temperatura. Coraz częściej występują gwałtowne zjawiska pogodowe, wydłużają się uporczywe fale upałów i susze. Aby nasze społeczności były odporne na skutki tych zmian, musimy zmienić podejście do gospodarowania przestrzenią na terenach zurbanizowanych. W obszarach naturalnych nawet do 90% wody deszczowej pozostaje w krajobrazie, na który spada (wsiąka w grunt, zatrzymuje się na roślinach, odparowuje i zatrzymuje się w glebie). Tymczasem na terenach zabudowanych (ulice, chodniki, place, parkingi) średnio aż 70% wody opadowej jest bezpowrotnie tracone poprzez systemy kanalizacji. Tradycyjne podejście do gospodarowania wodą deszczową polegało na dążeniu do jak najszybszego odprowadzenia jej z posesji kanalizacją burzową. Jednak deszcze stają się coraz abrdziej intensywne i musimy pogodzić się z tym, że nie możliwe jest zbudowania takiego systemu kanalizacji, który sprosta odprowadzeniu całej wody opadowej w trakcie zjawiska ekstremalnego. Żadnej gminy czy miasta nie stać ani na taką inwestycję, ani na późniejsze jej utrzymywanie.
Woda deszczowa szybko spływająca po uszczelnionej powierzchni jest odprowadzana bezpośrednio do rzek, a wraz z nimi do morza. Spływając, zbiera miejskie zanieczyszczenia, przyczyniając się do degradacji cieków. Miejskie rośliny cierpią z braku wody, wymagają kosztownego podlewania, by w pełni oferować nam swoje usługi (czyścić powietrze, zapewniać cień itp.). Brak dobrze funkcjonujących terenów zieleni, terenów podmokłych i zbiorników wodnych utrudnia mieszkańcom przetrwanie fal upałów, wpływając na znaczny wzrost średnich temperatur na terenach zurbanizowanych.
Adaptacja do zmian klimatu to obecnie ważne zadanie dla każdej społeczności lokalnej. Aby była skuteczna wymaga włączenia osób, które mają wpływ na kształtowanie i utrzymywanie miejskich przestrzeni. Rozwój błękitno-zielonej infrastruktury to podstawa zwiększania odporności terenów zabudowanych. Tereny zieleni i wody poprawiają mikroklimat, zmniejszają zanieczyszczenie powietrza i wpływają pozytywnie na zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców. Łagodzą skutki coraz bardziej dotkliwych fal upałów, zwiększając wilgotność powietrza nawet o 40% zmniejszając tym samym ryzyko rozwoju alergii i innych chorób układu oddechowego. Dają możliwość regeneracji psychofizycznej. Roślinność oczyszcza wodę deszczową, przyczyniając się do ochrony wód powierzchniowych stanowiących atrakcyjne miejsce rekreacji. Zrównoważone gospodarowanie wodami może zapewnić szereg usług ekosystemów i prowadzić do obniżenia kosztów funkcjonowania miasta i gminy.
E-learning, warsztaty stacjonarne i wsparcie doradcze pozwolą uczestnikom i uczestniczkom tej ścieżki:
Zapraszamy do zapoznania się z osiągnięciami zespołów uczestniczących w pierwszej edycji programu.