W Polsce dominującym i odczuwalnym problemem jest wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza, w szczególności pyłem PM2,5 i PM10, NOx oraz benzo(a)pirenem. Bardzo często znajdujemy się na niechlubnym ostatnim miejscu jeśli chodzi o jakość powietrza, którym oddychamy. W wielu miejscowościach w ostatnich latach dobowe normy smogowe bywają przekroczone codziennie przez cały okres grzewczy, a w niektórych ilość benzo(a)pirenu przekracza normy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nawet stukrotnie. Do takiej sytuacji przyczyniają się w dużej mierze przestarzałe systemy ogrzewania tzw. kopciuchy i zachowania transportowe, w tym szczególnie wykorzystanie pojazdów z silnikiem diesla i starszych benzynowych, niespełniających współczesnych norm emisji. Najgorzej sytuacja wygląda tam gdzie problemy zaostrza ukształtowanie terenu. Problem jakości powietrza jest ściśle związany z problemem emisji gazów cieplarnianych do atmosfery – obydwa mają to samo źródło. Z punktu widzenia przyszłości naszej planety to poziom emisji gazów cieplarnianych stanowi kluczowe wyzwanie. W obecnej dekadzie mamy ostatnią szansę na daleko idące działania, które mogą zatrzymać negatywne skutki antropogenicznych zmiany klimatu, do których te emisje prowadzą.
Spełnienie tego celu nie będzie możliwe bez działań prowadzonych na poziomie lokalnym. Do społeczności lokalnych należy realizacja polityki prowadzącej do przestrzegania norm i osiągania celów klimatycznych wyznaczonych na poziomie całego kraju. Z jednej strony, Komisja Europejska już teraz zapowiada zaostrzenie norm zanieczyszczeń o połowę idąc w kierunku tych rekomendowanych przez WHO. Z drugiej, w Polsce wraz z kryzysem energetycznym, rosnącymi kosztami energii, wysoką inflacją i dopuszczeniem do obrotu paliw stałych nie spełniających wymagań jakościowych, zmiany mogą podążać w przeciwnym kierunku.
Co mogą w tej sytuacji robić samorządy i organizacje społeczne? Polityki lokalne, takie jak Strefy Czystego Transportu w miastach, ambitne Programy Ochrony Powietrza, programy dotacyjne, uchwały antysmogowe to efektywne narzędzie wprowadzania zmian. Jednak nie zadziałają bez skutecznej edukacji klimatycznej mieszkańców.
E-learning, warsztaty stacjonarne i wsparcie doradcze pozwolą uczestnikom i uczestniczkom tej ścieżki:
Zapraszamy do zapoznania się z osiągnięciami zespołów uczestniczących w pierwszej edycji programu.