Z punktu widzenia przyszłości naszej planety poziom emisji gazów cieplarnianych stanowi kluczowe wyzwanie. W obecnej dekadzie mamy ostatnią szansę na daleko idące działania, które mogą zatrzymać negatywne skutki antropogenicznych zmiany klimatu, do których te emisje prowadzą.
Spełnienie tego celu nie będzie możliwe bez działań prowadzonych na poziomie lokalnym. Do społeczności lokalnych należy realizacja polityki prowadzącej do przestrzegania norm i osiągania celów klimatycznych wyznaczonych na poziomie całego kraju. Z jednej strony, Komisja Europejska już teraz zapowiada zaostrzenie norm zanieczyszczeń o połowę idąc w kierunku tych rekomendowanych przez WHO. Z drugiej, w Polsce wraz z kryzysem energetycznym, rosnącymi kosztami energii, wysoką inflacją i dopuszczeniem do obrotu paliw stałych nie spełniających wymagań jakościowych, zmiany mogą podążać w przeciwnym kierunku.
Co mogą w tej sytuacji robić samorządy i organizacje społeczne? Rozwijać odnawialne źródła energii, budować potencjał do samowystarczalności energetycznej, termomodernizować budynki, walczyć z ubóstwem energetycznym. Inwestować w skuteczną edukację klimatyczną mieszkańców.
E-learning, warsztaty stacjonarne i wsparcie doradcze pozwolą uczestnikom i uczestniczkom tej ścieżki:
Zapraszamy do zapoznania się z osiągnięciami zespołów uczestniczących w pierwszej edycji programu.