Marek Sabara – przewodniczący rady LGD, prezes Bieszczadzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego, wiceprezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej
Iwona Woch – prezeska Zarządu Lokalnej Grupy Działania Zielone Bieszczady
Adrianna Urban – pracowniczka biura LGD, prezeska OSP, prezeska Zarządu stowarzyszenia Centrum Koordynacji i Wspierania Aktywności Społeczno-Gospodarczej
Lokalna Grupa Działania Zielone Bieszczady to doświadczony i skuteczny zespół, który działa prężnie na terenie siedmiu gmin bieszczadzkich. Do programu Zielony Lider przystępowali z zamiarem zwiększenia świadomości mieszkańców w zakresie gospodarowania wodą, co w rejonach górskich staje się dużym wyzwaniem w związku zarówno z długotrwałymi suszami, jak i zagrożeniem powodziami błyskawicznymi. LGD przyznaje też miejscowym podmiotom dotacje na realizację Lokalnej Strategii Rozwoju. Uczestnicy chcieli wprowadzić wątki ekologiczne i konkretne wskaźniki do zasad przyznawania dotacji tak, żeby te lepiej realizowały cele związane z retencją i zagospodarowaniem wód opadowych.
W trakcie programu okazało się, że priorytetowym dla zespołu zadaniem było wybudowanie nowej siedziby, która miała być wzorcowa pod kątem zarządzania energią (budynek pasywny) i zielonych rozwiązań (w tym zagospodarowania wód opadowych). Zespół, jako bardzo świadoma grupa, oczekiwał przede wszystkim konkretnych wskazówek technicznych i kontaktów do specjalistów. Osiągnął to przede wszystkim w ramach cyklu wizyt studyjnych w pięciu ośrodkach na terenie całego kraju. Uzyskał też konkretne eksperckie wsparcie w przedefiniowaniu swojego programu dotacyjnego. Opracowali nowe kryteria środowiskowe oceny wniosków o dotacje z LGD „Zielone Bieszczady”. Obecnie trwa opracowywanie nowej Lokalnej Strategii Rozwoju, która uwzględni te wytyczne. Zespół pozyskał też działkę, uzyskał warunki zabudowy i złożył wniosek o dofinansowanie inwestycji budowy nowej, wzorcowej siedziby, która będzie też prezentacją energooszczędnych technologii i rozwiązań.
Zespół skorzystał z doradztwa w kwestii przygotowania nowych kryteriów środowiskowych, opartych o mierzalne wskaźniki i promujących projekty mające realny wpływ na środowisko w programie dotacyjnym. Doradztwo zapewnił zespół Fundacji Sendzimira. Ustalenie tych kryteriów jest o tyle cenna, że to rozwiązanie systemowe i jego wpływ wykracza poza pojedynczą realizację.
Zespół w ramach wsparcia z programu „Zielony Lider” opracował i przeprowadził cykl wizyt studyjnych, dobranych pod kątem planowanej działalności LGD Zielone Bieszczady. Odwiedzili Sandomierz i poznali program edukacyjny dla lokalnych społeczności. Zwiedzili nową siedzibę LGD Łagów pod kątem jej programu, ale też rozwiązań technicznych związanych z zagospodarowaniem wód opadowych oraz Transgraniczny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Sarbinowie na Pomorzu. Dodatkowo odwiedzili dwie firmy oferujące technologie związane z budową budynków pasywnych oraz zagospodarowaniem wody szarej.
Bardzo dobrze [oceniam e-learning] (…) merytorycznie te materiały były dla nas bardzo ważne, (…) my nie mieliśmy totalnie wiedzy. (…) powiem szczerze, nie wiedzieliśmy co to jest to BZI. Dopiero właśnie samo zgłoszenie się do programu, czytanie o tym, analizowanie strony fundacji. Dlatego ta porcja wiedzy była dla nas ważna.
Ilona Woch