Monika Jabłońska – kierowniczka Referatu Ochrony Środowiska i Promocji
Michał Kontraktowicz – wójt
Monika Łączyńska-Boguska – pracowniczka urzędu marszałkowskiego
Zespół postawił przed sobą jasno określone cele – chciał zmniejszyć ilość odpadów produkowanych przez mieszkańców i zwiększyć poziom segregacji. Program pomógł stworzyć plan działań i określić priorytety ich realizacji.
Wyznaczone cele nie zmieniły się pod wpływem programu. Główne działania założone jeszcze przed startem „Zielonego Lidera” znalazły się też w planie jaki powstał podczas zajęć. Pod wpływem rozmów z innymi samorządowcami i ekspertami udało się jednak przyspieszyć niektóre działania, a także rozbudować inne. I tak gmina zakupiła rębak do gałęzi na potrzeby PSZOK, przy którym w 2024 r. powstaną punkt napraw, wymienialnia, a także sala edukacyjna. Udało się zaplanować gminne dotacje na założenie kompostownika oraz zbudować system zachęt do ich utrzymywania. Modelowe, pokazowe kompostowniki powstaną przy gminnych jednostkach. Szybko też się okazało, że efektywne wprowadzanie zmian wymaga reorganizacji urzędu. Obecnie wszystkie kompetencje dotyczące gospodarki odpadami są w jednym referacie (a nie jak wcześniej, w trzech różnych). Gmina postanowiła też zmienić sposób komunikacji z mieszkańcami. Na bazie tych doświadczeń powstał plan działań edukacyjno-komunikacyjnych, który jest wdrażany w 2024 r.
Ja myślę, że [gdyby nie udział w programie] tkwilibyśmy dalej w tym, co było. I po prostu byśmy wszyscy tylko psioczyli, że to nie tak funkcjonuje. A chyba tkwilibyśmy po prostu w tym dalej. No i tak by to się ciągnęło i ciągnęło. Program pozwolił nam podjąć działania.
Monika Jabłońska