Ewa Lenczowska – pracowniczka urzędu miasta
Marzena Pranga-Cyman – kierowniczka Wydziału Klimatu i Ochrony Powietrza
Alicja Wiczling – pracowniczka urzędu miasta
Zespół działa aktywnie na rzecz czystego powietrza, promuje wśród mieszkańców program “Czyste powietrze” i wymienia piece na paliwo stałe. Zapewnia też kompleksowe wsparcie dla osób, które chcą wymienić źródło ogrzewania. Uczestniczki postanowiły zająć się głęboką i nieco wstydliwą przyczyną smogu w Polsce – ubóstwem energetycznym mieszkańców. Chciały zrozumieć to zjawisko i znaleźć sposób na jego ograniczenie.
Podczas trwania Programu uczestniczki postanowiły zacząć od zmierzenia skali zjawiska w swoim mieście i zbadania go, zawężając tym samym zakres swojego projektu. Dzięki rozmowom z ekspertami i innymi uczestnikami zrozumiały, że w Polsce nie istnieje odpowiednia metodologia do diagnozy ubóstwa energetycznego. Wypracowanie takiej metodologii stało się więc nowym celem ich działań. Nawiązały kontakt m.in. z Instytutem Badań Strukturalnych, a dzięki wsparciu opiekuna ścieżki powietrznej w programie “Zielony Lider” dołączyły do międzynarodowego konsorcjum miast ubiegających się o dofinansowanie w ramach unijnego programu LIFE finansującego działania przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu. To właśnie udział w LIFE, pieniądze z programu oraz współpraca z IBS mają ostatecznie doprowadzić do wypracowania metodologii pomiaru ubóstwa energetycznego. Rumia planuje również ubieganie się o dofinansowanie na stworzenie strategii transformacji energetycznej (SECAP – Sustainable Energy and Climate Action Plan) a dofinansowanie w ramach LIFE ułatwi stworzenie tego dokumentu.
Poznałyśmy tutaj (…) naprawdę bardzo dużo ludzi z różnych części kraju. Każda inna, każda na swój sposób wyspecjalizowana w innej dziedzinie i z niezwykłą wiedzą. Wielu specjalistów poznałyśmy, z którymi mamy szansę nadal, jeżeli jest taka potrzeba, nawiązać kontakt, prosić o jakąś pomoc, o jakąś poradę. To jest bezcenne.