Joanna Salbura – dyrektorka Wydziału Pozyskiwania Funduszy
Magdalena Zychowicz – dyrektorka Wydziału Komunalnej Obsługi Miasta
Miasto Nowy Sącz ma problem z osiągnięciem właściwych poziomów segregacji odpadów. Dotyczy to szczególnie osiedli wielorodzinnych, w których mieszka blisko połowa mieszkańców. Ponad 60% odpadów w Nowym Sączu trafia do frakcji zmieszanej. To zdecydowanie za dużo. Miasto od dawna stara się zmieniać nawyki mieszkańców przez różnego typu akcje promocyjne i kampanie, jednak nie przekłada się to na statystyki. Rosną zarówno ilość śmieci wytwarzana corocznie, jak i koszty ich zagospodarowania.
Udział w projekcie pozwolił uporządkować plan komunikacji i działań skierowanych do mieszkańców. Udało się przede wszystkim zidentyfikować kluczową grupę, z którą do tej pory nie współpracowano. To zarządcy i administratorzy osiedli oraz członkowie zarządów wspólnot mieszkaniowych. Zespół zaplanował cykl spotkań z zarządami, a także druk materiałów do dystrybucji wśród mieszkańców. Niebawem także wspólnoty mogą odczuć skutki dodatkowych opłat za zarządzanie odpadami, dlatego dobra współpraca z miastem jest w ich najlepszym interesie. Pod wpływem programu, a przede wszystkim wymiany doświadczeń z innymi uczestnikami urząd miasta zdecydował się na zakup systemu do komunikacji z mieszkańcami w sprawach odbioru odpadów, poprawnej segregacji i obsługi PSZOK. Miasto wzmocniło też działania promocyjne skierowane do mieszkańców, m.in. wywieszając informacje o segregacji odpadów na wszystkich 230 wiatach śmietnikowych. Za najważniejszy efekt programu uczestniczki uważają zmianę w podejściu do kontaktu z mieszkańcami na mniej urzędnicze, a bardziej partnerskie.
Zespół nawiązał kontakt ze specjalistką ds. pozyskiwania funduszy z woj. małopolskiego. Relacja ta służy przede wszystkim zdobywaniu informacji na temat dostępnych w regionie funduszy oraz konkursów, które mogłyby pasować do potrzeb i możliwości Nowego Sącza, a także wyjaśnianiu ewentualnych wątpliwości, dotyczących zasad lub wymogów danego konkursu.
To, czego się nauczyłam, to sposoby komunikacji (…), że jak ktoś do nas przychodzi z problemem, to trzeba mu po prostu spokojnie wyjaśnić, co ma zrobić, a nie (…) atakować. Bo nie wszystkie uwagi są przeciwko mnie, tylko one są dla mnie. Trzeba po prostu zacząć słuchać, z czym ci mieszkańcy się mierzą, i czego się obawiają.
Joanna Salbura