Kamila Kowalczyk – kierowniczka Lubawskiego Centrum Aktywizacji Społecznej
Beata Kowalska – dyrektorka Lokalnej Grupy Działania Ziemia Lubawska
Problemem, z jakim zespół zgłosił się do programu było zanieczyszczenie powietrza na terenie gmin Ziemi Lubawskiej spowodowane przez nieefektywne i pozaklasowe piece na paliwo stałe. Uczestniczki uznały, że główną przyczyną takiego stanu rzeczy, jest zła komunikacja programów dotacyjnych przez gminy i niska skuteczność w dotarciu do mieszkańców. Postanowiły zająć się edukacją ekologiczną oraz promocją programu dotacji na wymianę starych pieców na paliwa stałe.
Zespół opracował szczegółowy plan promocji i działań dla miasta Lubawa. Założono, że będzie to pilotaż, który później może być rozszerzony na siedem pozostałych gmin Ziemi Lubawskiej. Pierwszym celem działań jest identyfikacja i wytypowanie gospodarstw, które mają problem nie tylko ze sposobem ogrzewania, ale też są zagrożone ubóstwem energetycznym. Kolejnym krokiem będzie zakrojona na dużą skalę i zaplanowana kampania informacyjno-promocyjna, a także stworzenie punktu kompleksowego wsparcia wymiany „kopciuchów” dla mieszkańców. Uczestniczki wypracowały też bardzo szczegółowe wskaźniki poszczególnych działań. W ramach prac w programie „Zielony Lider” złożyły wniosek i wygrały konkurs na operatora regionalnego Programu Priorytetowego Czyste Powietrze w województwie warmińsko-mazurskim oraz pozyskały środki na zakup komputera i drukarki potrzebnych do obsługi mieszkańców w terenie.
Dla nas doświadczenie, w ogóle innych grup, doświadczenie innych osób, wymiana tych poglądów, rozmowy, wszystkie warsztaty, które były organizowane w grupach były bardzo pouczające. No to nie były nudne zajęcia. To były naprawdę fajne zajęcia. To był pięknie spędzony czas.
Beata Kowalska