Patrycja Cierzniak – pracowniczka urzędu miasta
Joanna Krause-Szałaj – pracowniczka urzędu miasta
Elżbieta Witczak – pracowniczka urzędu miasta
Zespół Wydziału Ochrony Środowiska w urzędzie miasta w Koninie
Wchodząc do programu zespół stawiał sobie ogólny cel poprawy jakości powietrza w mieście. Nie miał konkretnego planu, jak ten cel zrealizować w praktyce. Członkinie zespołu zwracały uwagę, że po eskalacji wojny w Ukrainie w 2022 roku, przy rosnących cenach energii zarówno mieszkańcy miasta, jak i one osobiście, nie byli pewni, w jakiego rodzaju źródła ciepła warto inwestować. Nie były nawet przekonane, że ich projekt będzie dotyczył wymiany źródeł energii – rozważały m.in. działania w obszarze transportu.
Diagnoza przeprowadzona w ramach programu pokazała, że działania miasta w zakresie wymiany źródeł ogrzewania na niskoemisyjne były nieskuteczne. Do wymiany pozostało ok. 3000 pozaklasowych pieców, a od 2016 r., odkąd urząd miasta zaczął promować rządowe dotacje, skorzystało z nich zaledwie 300 gospodarstw domowych. Zespół opracował plan działań w oparciu o zabiegi sprawdzone w innych gminach. Były to m.in. bezpośrednia komunikacja i wizyty u mieszkańców, przygotowanie przystępnego filmu o tym, jak pozyskać i rozliczyć dotację, a także włączenie w działania inne lokalne instytucje: szkoły, straż miejską, czy ośrodek pomocy społecznej. Uczestniczki podkreślają, że od czasu udziału w Programie sposób funkcjonowania ich zespołu oraz zakres ich obowiązków znacznie się zmieniły. Uczestniczki więcej czasu spędzają poza biurem na rozmowach z mieszkańcami wykorzystując nabyte w programie kompetencje komunikacyjne.
Dzięki finansowaniu i wsparciu od Fundacji Sendzimira, zespołowi udało się zrealizować film informujący o możliwości pozyskania dofinansowania na wymianę pieców na paliwo stałe. Film jest opublikowany na stronach oraz mediach społecznościowych urzędu miasta.
Myślimy, że bez Zielonego Lidera jest bardziej urzędowo i papierologicznie. Zielony Lider otwiera oczy na świat, poza nasze biurko. Bo dużo jest takich urzędników, którzy po prostu przeglądają wszystko z przepisami i tak dalej. Trzeba trochę pomyśleć perspektywicznie na potrzeby mieszkańców, ogólnie na to, co będzie później, a nie tylko załatwiać od-do. (…) I wydaje nam się, że wtedy jest (…) większa motywacja do pracy.
Zespół Wydziału Ochrony Środowiska w urzędzie miasta w Koninie