Zespół z Sędziejowic podczas wizyty poznał z bliska zasady funkcjonowania „Punto Verde”, czyli punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych w Barcelonie. Co ważne, punkty te są zlokalizowane w samym centrum miasta.
Dodatkowo Zieloni Liderzy mieli okazję zapoznać się z działaniem inteligentnych pojemników na śmieci oraz z podziemnymi kontenerami na odpady z estetycznymi „portalami” nad powierzchnią chodników, które pozwalają na rzadszy odbiór odpadów przy równoczesnym zaoszczędzeniu powierzchni w zatłoczonym centrum.
Największym atutem wizyty było znalezienie namacalnych dowodów, że punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych można bez obaw prowadzić blisko zabudowań mieszkalnych. W Barcelonie jeden z takich punktów jest umieszczony w bezpośrednim sąsiedztwie obleganej przez turystów katedry Sagrada Familia. Nie tylko nie jest uciążliwy dla sąsiedztwa, ale i świetnie wkomponowany w otoczeniu. Stanowi element szeregu obiektów przeznaczonych do użytku publicznego. Obok boiska do gry w bule i skweru z planszami do szachów plenerowych, stanowi integralny element przestrzeni zagospodarowanej jako miejsce spotkań mieszkańców i turystów.
Punto Verde spełniają też funkcję edukacyjną. Razem z zespołem „Zielonego Lider” punkt zwiedzała szkolna wycieczka. Grupa uczniów od pracowników urzędu miasta dowiedziała się, jakie odpady można poddać selektywnej zbiórce, jaki jest ich dalszy los i jakie ma to znaczenie dla gospodarki odpadami zarówno w skali miasta, jak i całej planety. Punkty dają również „drugie życie” książkom. Taka praktyka wpisuje się w pomysł zorganizowania tzw. przedpszoku w Sędziejowicach.
Ekspozycja punktów selektywnej zbiórki odpadów przełamuje opory społeczne. Przykład Barcelony stanowi inspirację i daje wyobrażenie o tym, jak ma działać PSZOK-u w centrum Sędziejowic i jak może pełnić szersze funkcje niż tylko odbiór odpadów.